O nas

Oficyna Peryferie to pracownia i wydawnictwo zajmujące się szeroko pojętą książką artystyczną.

Oficyna nie jest zwykłym wydawnictwem. Interesuje nas książka jako dzieło sztuki samo w sobie i pole wypowiedzi artystów wizualnych. Działamy jako manufaktura, bliskie nam są idee samowystarczalności i pracy ręcznej. Wielką uwagę poświęcamy na stronę edytorską, uwielbiamy wszelkie prace introligatorskie.

Pięknie zaprojektowana, szlachetnie wydana książka o niebanalnej i ciekawej treści to w naszym przekonaniu ideał dzieła sztuki.

Pasjonuje nas poligraficzne rzemiosło. Nasza pracownia to warsztat introligatorski, sitodrukarski oraz risograficzny (rodzaj powielacza) umożliwiający wytworzenie książek w niskim lub średnim nakładzie. Jako manufaktura stosujemy niezaawansowane technologie.

Głęboką wiarę w książkę czerpiemy z czasów drugiego obiegu lat 80-tych, gdy wielu ludzi ryzykowało swoją wolność, aby w niezależny i często pozaprzemysłowy sposób produkować bibułę.

klejenie-warsztaty-introligatorskieKlejenie, WARSZTATY INTROLIGATORSKIE

Główne dziedziny naszej działalności to

AUTORSKIE PROJEKTY

Praca nad własnymi autorskimi projektami artystycznymi i edytorskimi

fotka zbiorówka po warsztatach

EDUKACJA i WARSZTATY

Dzielenie się wiedzą i popularyzacja druku i książki artystycznej to nasz interes i nasza misja. Poza tym, uwielbiamy to robić!

Cztery cechy książki artystycznej, które szczególnie cenimy jako artyści:

otwarta książka

Co liczy się naprawdę, OFICYNA PERYFERIE, 2015

POJEMNOŚĆ

Książka jest pojemna, mieści się w niej mnóstwo różnorodnych treści.

NAKŁAD

Książka jest dziełem graficznym, występującym w nakładzie i może dotrzeć bezpośrednio do bardzo wielu ludzi.

CENA

Książka jest tania, a co za tym idzie, dostępna dla naprawdę szerokiej publiczności.

ROZMIAR

Książka jest mała, a co za tym idzie możemy je kolekcjonować bez wynajmowania wielkich hangarów.

ZESPÓŁ

Oficynę Peryferie założył w 2014 roku artysta Michał Chojecki. Siedziba i pracownia mieści się na ulicy Stalowej na warszawskiej Pradze.

Marta Tomiak

Ilustratorka, absolwentka UAP w Poznaniu. W Oficynie odpowiada za prace manualne i organizacyjne.

Natalia Łajszczak

Natalia Łajszczak

Graficzka, absolwentka PJATK w Warszawie. W Oficynie rządzi sitodrukiem i projektowaniem.

Zwolenniczka książek formatu kieszonkowego.

Michał Chojecki

Michał Chojecki

Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, pracuje na macierzystym wydziale. W Oficynie zajmuje się głównie wymyślaniem i realizacją nowych projektów.

Miłośnik peryferyjnych form drukarskich – znaczków pocztowych, etykiet zapałczanych – oraz projektowania analogowego.

WARSZTATY

Naszą pasją jest dzielenie się wiedzą. Prowadzimy różnego rodzaju programy edukacyjne, zarówno czysto techniczne z zakresu projektowania i wykonywania książek, jak i kreacyjne, w których powstaje gotowa publikacja.

Uważamy, że rzemiosło introligatorskie i drukarskie jest tym, o czym warto rozmawiać, a wiedzę na ten temat propagować.

Wymarzony odbiorca książek to osoba świadoma kultury edytorskiej i tradycji introligatorskiej. Można zatem powiedzieć, że działalność Oficyny ma w pewnym sensie charakter misji.

warsztaty-zajecia

wykładWARSZTATY INTROLIGATORSKIE

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE

Naszym najpopularniejszym cyklem zajęć są Warsztaty Introligatorskie. Jest to wyjątkowa okazja by zapoznać się z podstawami szycia i oprawy książek. Każdy z kursantów samodzielnie wykonuje trzy szkicowniki w różnych typach oprawy z możliwością modyfikacji wedle własnych potrzeb i pomysłów.

Dysponujemy mobilnym warsztatem, umożliwiającym nam prowadzenie zajęć w dowolnym miejscu kraju i często jeździmy w nowe miejsca. Organizujemy wszystkie niezbędna narzędzia i materiały. Jedyne czego trzeba, to miejsce.

warsztaty introligatorskie w Oficynie Peryferie
Okładki w procesie
, WARSZTATY INTROLIGATORSKIE

warsztaty łódź

ŁódźWARSZTATY INTROLIGATORSKIE

WARSZTATY SITODRUKU

Dwudniowe zajęcia, których celem jest wprowadzenie w tę fantastyczną technikę druku. Każdy uczestnik ma szansę nauczyć się podstaw przygotowania projektów, pracy z sitem, naświetlania i zmywania siatek. Drugiego dnia warsztatowicze realizują nakład swojej własnej pracy na papierach i tekstyliach.

Celem warsztatów jest popularyzacja sitodruku. Zajęcia pomyślane są tak, aby każdy z uczestników nie tylko posiadł podstawową wiedzę i doświadczenie, ale także aby się dowiedział, jak zorganizować własną pracownię w domu bez użycia skomplikowanych maszyn.

Warsztatom towarzyszy specjalnie zaprojektowany zine pod tytułem „S jak Sitodruk„, który otrzymuje każdy z uczestników szkolenia.

warsztaty sitodruku w Oficynie Peryferie
Wprowadzenie do naświetlania
, WARSZTATY SITODRUKU

warsztaty sitodruku w Oficynie Peryferie
Drukowanie prac
, WARSZTATY SITODRUKU

WARSZTATY RISO

Riso jest to rodzaj powielacza, łączący w sobie cechy sitodruku, cyfrowej drukarki i offsetu. Cyklicznie organizujemy dwa rodzaje warsztatów:

RISO PRO to dwudniowe warsztaty, których celem jest stworzenie projektu i wytworzenie nakładu tematycznego zina. Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze specyfiką projektowania pod Riso oraz samodzielnie wykonując cały proces produkcyjny – impozycję, druk, szycie i oprawę.

PLAKATOWE RISO JEDNODNIÓWKI to sposób na dobry dzień bez komputera. Uczestnicy poznają zasady pracy Riso i drukują nakład własnych plakatów zaprojektowanych w czasie zajęć metodami wyłącznie manualnymi. Zajęcia te to dobry wstęp do zrozumienia zasad wielobarwnego druku warsztatowego.

warsztaty zinowe Riso Pro
Zabawa z Riso, WARSZTATY RISO

warsztaty zinowe Riso Pro
Riso w dobrym towarzystwie
, WARSZTATY RISO