Art Bookstore Map: Amsterdam

Art Bookstore Map: Amsterdam

Hallo! Trzeci wpis z serii Art Bookstore Map bazuje na relacji Michała z 2018 roku, gdy prowadził w Amsterdamie warsztaty introligatorskie. Artykuł został uzupełniony o kilka nowych miejsc, które pojawiły się od tego czasu i nie mogło ich zabraknąć w naszym przewodniku!

Amsterdam to fascynujące miasto pod każdym względem – urbanistycznym, społecznym i kulturowym. Wolny czas polecamy spędzić na szperaniu w tamtejszych księgarniach. Jest w czym wybierać! Zapraszamy do lektury subiektywnego rankingu najciekawszych księgarni artystycznych.

1. Boekie Woekie

Adres: Berenstraat 16, 1016 GH Amsterdam, The Netherlands
Strona internetowa

Fenomen. Absolutnie najważniejsze miejsce na mapie, jakie możecie znaleźć w całej Holandii. Boekie Woekie to miejsce z 30-letnią tradycją, działające nieprzerwanie od 1986 do dziś. Żywe muzeum i encyklopedia książki artystycznej. Jako pracownia i wydawnictwo zaczęli działać, gdy jeszcze nikt nie słyszał o Riso lub o komputerach, a sztuka książki znajdowała się w zupełnie innej epoce.

witryna BOOKIE WOOKIE


Boekie Woekie to galeria, sklep i wydawnictwo (pierwotnie powołane do publikowania prac założycieli, dziś także ich przyjaciół i bliskich artystów). Rocznie wydają 3-4 własne tytuły oraz przyjmują w dystrybucję niezliczone nakłady bezpośrednio od artystów lub małych wydawnictw. W katalogu Boekie Woekie znajduje się ok. 7000 tytułów. Gwarantuje to długie godziny spędzone na miejscu – nie tylko na oglądaniu, ale na ciekawych pogawędkach. Miejsce jest licznie odwiedzane przez turystów i miejscowych entuzjastów druku.

półki z ksiażkami BOEKIE WOEKIE
Zinek znaleziony na półce BOEKIE WOEKIE

2. Terry Bleu

Van Ostadestraat 233, NN, 1073 TN Amsterdam

Strona internetowa

Studio sitodruku i riso oraz księgarnia, założone przez Hugo Rocci, którego w Oficynie jesteśmy wielkimi fanami! W czwartej edycji PosteRiso mieliśmy przyjemność opublikować jego grafikę ( do obejrzenia tutaj KLIK ). Jego dorobek wydawniczy jest imponujący, i gdy czasem nasze drogi przetną się na targach to zawsze z przyjemnością oglądamy jego stoisko. Hugo ma świetne oko do artystów, wydaje na przykład komiksy Joakima Dreszera, a opublikowany również przez niego zin „Carros” Adriany Rosano jest perełką
w naszej kolekcji.

foto: @terry.bleu


3. San Serriffe

Sint Annenstraat 30, 1012 HE Amsterdam
Strona internetowa

Księgarnia wielokrotnie polecana mi przez różnych artystów i kuratorów. Niewielki lokal znajdujący się w Dzielnicy Czerwonych Latarni jest oazą spokoju w ocenie chaosu, imprez, prostytucji i narkotyków. Jak dodamy do tego szeroki wybór fantastycznych publikacji artystycznych, których próżno szukać w szerokiem obiegu, mamy do czynienia z naprawdę wyjątkowym miejscem.

Witryna San Serriffe

San Serriffe jest nie tylko księgarnią, ale też miejscem wystaw i spotkań. Prowadzi bardzo prężne działania kuratorskie, wydaje własne publikacje i animuje środowisko. Dodatkowy plus, że znali już Oficynę, co dowodzi jak mocny mają reaserch w rynku wydawniczym na świecie:)

4. ATHENAEUM

Spui 14–16, 1012 XA Amsterdam
Strona internetowa

Dwa w jednym. Klasyczna księgarnia, dość zwyczajna, a do niej doklejony kiosk z gazetami i magazynami, ale już całkowicie nadzwyczajny. To moje największe zaskoczenie, bo zaszedłem tu tylko po drodze, a okazało się, że nie mogłem się wyrwać. Niesamowity wybór nowych, ambitnych magazynów z całego świata, nawet takich zupełnie niszowych. Sporo zinów i czasopism, które jako całość dają bardzo ciekawy przekrój kierunku, w którym rozwija się prasa drukowana.

5. STEDELIJK

Museumplein 10, 1071 DJ Amsterdam
Strona internetowa

witryna Stedilijk

Księgarnia zlokalizowana w głównym holu Stedilijk Museum, czyli muzeum sztuki współczesnej. Poza bogatym katalogiem książek związanych z działalnością instytucji artystycznych w Holandii i na świecie, można tu znaleźć naprawdę szeroki wybór wydawnictw poświęconych sztuce od strony teoretycznej i sporo nieoczywistych książek i zinów wydawanych bezpośrednio przez artystów. W tej księgarni spędziłem zdecydowanie więcej czasu niż na wystawach, a na ekspozycjach jest przecież co oglądać 🙂

Fajny zinek znaleziony w Stedilijk

6. Mendo

Berenstraat 11, 1016 GG Amsterdam
Strona internetowa

witryna Mendo

Jeśli szukasz ręcznie robionych, partyzanckich druków artystów, to zupełnie nie ten adres. Mendo to bardzo ciekawa księgarnia skupiająca się publikacjach premium. Znajdziecie tu pięknie wydane i oprawione albumy i katalogi, same perełki poddane ostrej selekcji. Nawet Taschen dostarcza tu swoje książki tylko w wersji „na bogato”, z sygnowanymi i numerowanymi edycjami. Z całą pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia, choć nie na każdą kieszeń.

Także warte uwagi:

Podczas sesji QA Adil z aktywistycznej drukarni NotShitPress polecił nam niezależne miejsca, skupiające się bardziej na politycznym przesłaniu, niż estetycznej stronie druku. Dziękujemy za polecajkę i na pewno wybierzemy się tam osobiście podczas następnej wizyty w Amsterdamie!


Infocafe bollox

Eerste Schinkel­straat 14-16

Kawiarnia na dziedzińcu skłotu, prowadzona przez wolontariuszy. Cały dochód przeznaczany jest na małe, niezależne organizacje polityczne. Grupa anarcho-feministyczna organizuje tam spotkania biblioteczne w soboty. Proponujemy przed planowaną wizytą zadzwonić i upewnić się, że spotkanie się odbywa.

https://www.binnenpret.org/bollox.htm

Het fort van Sjako

Jodenbreestraat 24, 1011

Księgarnia anarchistyczna, z szerokim wyborem publikacji o tematyce społecznej. Istnieje od 1977 roku (w budynku który został przejęty przez aktywistów w ramach protestu przeciwko budowie autostrady!) i jest prowadzona przez wolontariuszy. Na miejscu czeka na Was wybór krytyki politycznej z całego świata.

Link do mapy Google

https://goo.gl/maps/arcghxpMZeKkYJrp9