Co nowego w PosteRiso?

Co nowego w PosteRiso?

Zasady działania PosteRiso nieznacznie się zmieniają z każdą edycją. Dzięki Waszym sugestiom udaje nam się robić coraz fajniejsze, lepiej dostosowane do potrzeb paczki z plakatami. Aby lepiej nadążyć za ewolucją projektu, zrobiliśmy wpis o zmianach – będziemy go edytowac przy okazji każdej korekty!

PosteRiso to projekt długofalowy. Uruchamiając go, naszym celem było zachęcenie Was do zbierania grafik. Albo nawet więcej: stworzenie prostego mechanizmu, który pomoże to zrobić. Założenia PosteRiso to:

 

radykalnie niska cena (w abonamencie 17 zł za plakat!)

autorskie, premierowe prace od uznanych artystów

limitowane nakłady

specyficzna, niepospolita technika druku

 

W połowie wakacji 2017 prosiłem Was o wypełnienie ankiety nt. projektu. Pytałem m.in. o ceny, o projekty, o opinie na temat samej idei. Dostałem kilkadziesiąt odpowiedzi, z których – co mnie bardzo cieszy – praktycznie wszystkie były bardzo merytoryczne.

 

Dzięki tej ankiecie postanowiliśmy podjąć kroki, które pomogą dalej rozwijać PosteRiso. Nie są to zmiany radykalne, stanowią bardziej lifting i są odpowiedzią na problemy sygnalizowane w ankiecie.

 

Jeśli z jakiegoś powodu nie dotarła do Ciebie wcześniejsza ankieta, zapraszam do wypełnienia jej teraz. Wyniki sprawdzamy na bieżąco i każda nowa opinia pomożenam dalej rozwijać projekt! Link do formularza google znajdziesz tutaj:

posteriso#3_Danilenko

Jarosław Danilenko, Relax, POSTERISO#3

1. Sprzedaż pojedynczych plakatów

Postanowiliśmy wprowadzić do sprzedaży pojedyncze plakaty z paczek PosteRiso.

 

Aby zachować jednak charakter projektu, czyli nastawienie na abonament, jako pojedyncze plakaty dostępne będą tylko te, które premierę miały w minionych kwartałach. Cena takiego pojedynczego plakatu wyniesie 39 zł.

 

Zostajemy jednocześnie przy koncepcji dystrybucji pojedynczych paczek bez abonamentu w cenie 89 zł. Ta forma bardzo się sprawdziła!

I ostatnia zmiana – od teraz nie można kupić w ramach abonamentu poprzednich paczek. Kto się nie załapał, niech żałuje 🙂

posteriso#3_Kucharczuk

Rafał Kucharczuk, Relax, POSTERISO#3

2. Mniej niewiadomych

Wielu z Was wskazało w ankiecie „niewiadomą” jako coś powstrzymującego przed zakupem.

 

Do tej pory prezentowaliśmy artystów, ale nie pokazywaliśmy ich grafik przed premierą. Teraz to zmienimy, a premierę uznajemy jako dzień wysyłki paczek do osób, które zdecydowały się na zakup.

 

Przez cały tydzień poprzedzający premierę, na naszym fanpagu na facebooku pokazywać będziemy zdjęcia kolejnych grafik.

Tymek Jezierski „Dinosaurs Rest In Peace”, POSTERISO#1

3. Wprowadzamy oprawione plakaty

Od teraz wszystkie pojedyncze plakaty w naszym sklepie możecie kupić także w ramce. Po co utrudniać Wam zadanie wieszania plakatów, skoro można je ułatwić?

Kupując plakat w naszym sklepie pojawi się opcja wyboru wariantu: „z ramą” lub „bez ramy”.

posteriso#3_Królak

Agata Królak, Relax, POSTERISO#3

4. Paczki tematyczne

Najnowsze PosteRiso ma motyw przewodni – „Relax”. Jest to dość luźne hasło zaproponowane przez Agatę Królak, które podchwycili pozostali ilustratorzy – Rafał Kucharczuk i Jarek Danilenko. Bedziemy na pewno te tematyczne lub hasłowe motywy powtarzać, gdyż mam wrażenie, że bardzo fajnie się to przełożyło na współpracę z artystami i na jakość samej paczki.

Paweł Mildner, POSTERISO#2

5. Zaprosimy artystów z zagranicy

W ankiecie pytaliśmy Was, czy chcecie, abyśmy zapraszali do udziału w PosteRiso również artystów z zagranicy. Tu zdania były podzielone, ale największą grupę stanowiły osoby, które chętnie by widziały projekty grafików z zagranicy.

Dla nas jest to trudne z kilku powodów – choćby logistyka czy względy finansowe (do PosteRiso na razie dokładamy…). Ale merytorycznie nie ma żadnego powodu do tego, aby zamykać się jedynie na Polskę. Tym bardziej, że rodzima ilustracja bardzo dobrze się miewa, pojawiło się ostatnio sporo publikacji i opracowań – jest coraz bardziej znana. Zatem warto by teraz przybliżyć naszej publiczności kilka postaci z zagranicy.

Postawnowiliśmy do kolejnej paczki zaprosić co najmniej jednego artystę z zagranicy. Jakie to będzie nazwisko – jeszcze nie wiemy. Jeśli macie jakieś typu, kogo poprosić o zaprojektowanie grafy – piszcie w komentarzu!

Grafiki z paczki POSTERISO#4

[edit 1.01.2018] 6. Zmiana dat premier

Od edycji #5 postanowiliśmy przesunąć premiery o miesiąc do przodu. Od nowej edycji nowe paczki PosteRiso pojawiać się będą na początku marca, czerwca, września i grudnia. Dzięki temu unikniemy „sezonu ogórkowego” w wakacje i po nowym roku 🙂

A na koniec dodam tylko, że sponsorem tego postu jest… projekt PosteRiso!

Michał Chojecki

Michał Chojecki

Założyciel Oficyny Peryferie. Artysta wizualny, autor książek i projektów artystycznych. Adiunkt na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. W 2015 roku obronił doktorat w dziedzinie książki artystycznej.