Cześć, postanowiłem zebrać w jednym miejscu wszystkie pytania i odpowiedzi dotyczące warsztatów „Jak zrobić zina?”
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, wal śmiało i pisz na kontakt@oficynaperyferie.pl
– Czy jest jakiś określony format zina?
Drukarsko poruszamy się w obszarze formatów biurowych, czyli do A3. Możemy uzyskać maksymalną rozkładówkę A4 w formie zeszytu lub A2 przy zszywaniu ze sobą całych arkuszy (side stitch). Są to jednak dosyć duże formaty i jak na jednodniowe warsztaty może być ciężko zapełnić je treścią – należy brać siły na zamiary.
Najbardziej klasycznym formatem zinowym jest zeszyt A5 i to stanowi zazwyczaj punkt startowy i odniesienie do dalszych prac. Niemniej jednak każdy dobiera format do własnych zamiarów, czasem powstają maluszki A7, czasem wielkie gazety. Zachęcam, aby nie robić sobie zbyt ograniczającego projektu w ramach przygotowań i dać szansę zainspirować się na warsztatach różnymi możliwościami. Wszystkie techniki i narzędzia, które pokazuję, są potem do powtórzenia na własną rękę, więc to nie jest tak, że warsztaty to jedyna szansa zrobienia zina. Zajęcia mają raczej przekazać know-how i zainspirować poprzez wykonanie premierowej publikacji.
– Jak przygotować materiały (teksty, zdjęcia)?
Zachęcam do wcześniejszego przygotowania materiałów, na których będziecie pracować. Wydrukowanie ich w domu może oszczędzić trochę czasu na warsztatach. Kilka moich rad (trików):
– arkusze z ulubionymi literkami do wycięcia (do wyklejenia np nagłówków, tytułów),
– zdjęcia (najlepiej czarno białe) można delikatnie obrobić, aby podnieść im kontrast – wówczas są wyraźniejsze przy kserowaniu
– teksty mogą być wydrukowane nawet z Worda czy Google Docs, wystarczy nieco zmniejszyć szerokość akapitu, aby tekst był elastyczny pod względem projektowym. Jeśli szerokość akapitu będzie wynosiła 9 cm, można z niego poukładać kolumny w różnych formatach zinów.
Tak czy inaczej, na miejscu będzie też dostępna drukarka, aby podrukować różne uzupełniające lub wymagające poprawki materiały. Pamiętaj, aby w takim przypadku przynieść włany laptop.
– Czy na miejscu będzie komputer do pracy?
Nie, nie dysponuję komputerem dostępnym dla uczestników. Zachęcam do unikania użycia komputera w czasie warsztatów (zdjęcia można przeskalować używając ksero, a teksty pociąć i posklejać). Będzie za to dostępna tradycyjna maszyna do pisania, która do edycji tekstów sprawdza się lepiej 🙂