TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamie – relacja z warsztatów [cz.3]

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamie – relacja z warsztatów [cz.3]
Amsterdam to fascynujące miasto pod każdym względem – urbanistycznym, społecznym i kulturowym. Wolny czas po warsztatach postanowiłem wykorzystać na szperaniu w tamtejszych księgarniach. Jest w czym wybierać! Zapraszam do lektury mojego subiektywnego rankingu najciekawszych księgarni artystycznych.

5. MENDO

TOP5 księgarni artystcyznych w Amsterdamiewitryna MENDO

Jeśli szukasz ręcznie robionych, partyzanckich druków artystów, to zupełnie nie ten adres. Mendo to bardzo ciekawa księgarnia skupiająca się publikacjach premium. Znajdziecie tu pięknie wydane i oprawione albumy i katalogi, same perełki poddane ostrej selekcji. Nawet Taschen dostarcza tu swoje książki tylko w wersji „na bogato”, z sygnowanymi i numerowanymi edycjami. Z całą pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia, choć nie na każdą kieszeń.

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamie

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamie

TOP5 księgarni artystcyznych w Amsterdamie

Adres: Berenstraat 11, 1016 GG Amsterdam, Holandia
WWWmendo.nl

4. STEDELIJK

TOP5 księgarni artystcyznych w Amsterdamiewitryna STEDLIJK

Księgarnia zlokalizowana w głównym holu Stedilijk Museum, czyli muzeum sztuki współczesnej. Poza bogatym katalogiem książek związanych z działalnością instytucji artystycznych w Holandii i na świecie, można tu znaleźć naprawdę szeroki wybór wydawnictw poświęconych sztuce od strony teoretycznej i sporo nieoczywistych książek i zinów wydawanych bezpośrednio przez artystów. W tej księgarni spędziłem zdecydowanie więcej czasu niż na wystawach, a na ekspozycjach jest przecież co oglądać 🙂

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamiefajny zine znaleziony w STEDLIJK

Adres: Museumplein 10, 1071 DJ Amsterdam, Holandia
WWWstedelijk.nl

3. ATHENAEUM

Dwa w jednym. Klasyczna księgarnia, dość zwyczajna, a do niej doklejony kiosk z gazetami i magazynami, ale już całkowicie nadzwyczajny. To moje największe zaskoczenie, bo zaszedłem tu tylko po drodze, a okazało się, że nie mogłem się wyrwać. Niesamowity wybór nowych, ambitnych magazynów z całego świata, nawet takich zupełnie niszowych. Sporo zinów i czasopism, które jako całość dają bardzo ciekawy przekrój kierunku, w którym rozwija się prasa drukowana.

Adres: Spui 14-16, 1012 XA Amsterdam, Holandia
WWWathenaeum.nl

2. SAN SERRIFFE

TOP5 księgarni artystcyznych w Amsterdamiewitryna SAN SERRIFFE

Ksiągarnia wielokrotnie polecana mi przez różnych artystów i kuratorów. Niewielki lokal znajdujący się w Dzielnicy Czerwonych Latarni jest oazą spokoju w ocenie chaosu, imprez, prostytucji i narkotyków. Jak dodamy do tego szeroki wybór fantastycznych publikacji artystycznych, których próżno szukać w szerokiem obiegu, mamy do czynienia z naprawdę wyjątkowym miejscem.

San Serriffe jest nie tylko księgarnią, ale też miejscem wystaw i spotkań. Prowadzi bardzo prężne działania kuratorskie, wydaje własne publikacje i animuje środowisko. Dodatkowy plus, że znali już Oficynę, co dowodzi jak mocny mają reaserch w rynku wydawniczym na świecie:)

Adres: Sint Annenstraat 30, 1012 HE Amsterdam, Holandia
WWWstedelijk.nl

1. BOEKIE WOEKIE

TOP5 księgarni artystcyznych w Amsterdamiewitryna BOOKIE WOOKIE

Raj. Fenomen. Absolutnie najważniejsze miejsce na mapie, jakie możecie znaleźć w całej Holandii. Boekie Woekie to miejsce z 30-letnią tradycją, działające nieprzerwanie od 1986 do dziś. Żywe muzeum i encyklopedia książki artystycznej. Jako pracownia i wydawnictwo zaczęli działać, gdy jeszcze nikt nie słyszał o Riso lub o komputerach, a sztuka książki znajdowała się w zupełnie innej epoce.

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamiekolekcja artbooków przez kilkanaście lat wydawanych przez Red Fox BOEKIE WOEKIE

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamiefajne grafiki i plakaty, wszędzie, nawet pod sufitem BOEKIE WOEKIE

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamiekartoniki z najróżniejszymi zinami z całego świata i różnych lat BOEKIE WOEKIE

półki z ksiażkami BOEKIE WOEKIE

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamieznajdziecie tam książki od amsterdamskiego artysty Terry Blue BOEKIE WOEKIE

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamienieprzebrane bogactwo BOEKIE WOEKIE

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamiewnętrze księgarni BOEKIE WOEKIE

Dziś Boekie Woekie to galeria, sklep i wydawnictwo (pierwotnie powołane do publikowania prac założycieli, dziś także ich przyjaciół i bliskich artystów). Rocznie wydają 3-4 własne tytuły oraz przyjmują w dystrybucję niezliczone nakłady bezpośrednio od artystów lub małych wydawnictw. W katalogu Boekie Woekie znajduje się ok. 7000 tytułów. Gwarantuje to długie godziny spędzone na miejscu – nie tylko na oglądaniu, ale na ciekawych pogawędkach. Miejsce jest licznie odwiedzane przez turystów i miejscowych entuzjastów druku. Z całego serca polecam!

TOP5 księgarni artystycznych w Amsterdamiezinek znaleziony na półce BOEKIE WOEKIE

Adres: Berenstraat 16, 1016 GH Amsterdam, Holandia
WWWhttps://boewoe.home.xs4all.nl/

Znasz inne miejsca warte polecenia? Napisz w komentarzu!

Michał Chojecki

Michał Chojecki

Założyciel Oficyny Peryferie. Artysta wizualny, autor książek i projektów artystycznych. Adiunkt na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. W 2015 roku obronił doktorat w dziedzinie książki artystycznej.