Art Bookstore Map: Lizbona

Art Bookstore Map: Lizbona

Olá!

To już drugi wpis z serii Art BookStore Map! Po mojej (niestety zbyt krótkiej!) wycieczce do Lizbony napisałam dla Was krótki przewodnik z miejsc, które odwiedziłam. Poznałam kilka bardzo fajnych osób ze środowiska książkowo-ilustratorskiego. To było bardzo inspirujące doświadczenie i dzisiaj opowiem Wam o tym trochę więcej.

Portugalia jest jednym z moich ulubionych krajów w Europie i od jakiegoś czasu rozważam przeprowadzkę w te okolice – więc tym bardziej cieszę się, że rynek książki artystycznej wygląda tam ciekawie.

Mam nadzieję, że nasza mapa będzie się coraz bardziej zagęszczać i z przyjemnością będę ją uaktualniać. Jeśli znasz super miejsce, które Twoim zdaniem powinno pojawić się w tym zestawieniu – napisz do nas!

Na końcu wpisu znajdziecie mapę Google, aby łatwiej było chodzić od zina do zina. 

1. Stolen Books 

Av. dos Estados Unidos da América 105

Nie jest łatwo trafić do Stolen Books – jak przystało na prawdziwych złodziei, dobrze się ukrywają. Google Maps pokaże Wam lokację na mapie, ale to nie wystarczy. Trzeba zejść w dół na przeciwko przystanku autobusowego, skręcić w lewo i popchnąć duże, szare drzwi garażu. A w środku działające pełną parą wydawnictwo i studio graficzne, z pracownią sitodruku i riso.

foto @wolejkooo

foto @wolejkooo

Na wejściu jest mała przestrzeń wystawowa – w wygodnym fotelu można obejrzeć wszystkie publikacje, znajdziecie także miłe pudełko z promocyjnymi egzemplarzami powystawowymi i pojedynczymi printami. 

Wydana przez Stolen Books książka autorstwa artysty Fabio Zimbres foto @wolejkooo

Mieliśmy ogromne szczęście poznać założyciela – Luisa, który oprowadził nas po całej pracowni i opowiedział o początkach Stolen Books a także pokazał nam zabytkowe kalki do powielacza. Spędziliśmy tam dobre 3 godziny – gadaliśmy o technikach drukarskich, polityce i o tym dlaczego ta sama książka sprzedaje się świetnie w Chinach a fatalnie we Francji (odpowiedź: nikt nie wie). Wizyta tam to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów książki artystycznej!

2. It’s a book 

Rua do Forno do Tijolo 30A

Prześliczna mała księgarnia skupiona głównie na wysokiej jakości książkach dla dzieci.
Wyróżnia ją świetna selekcja bardzo dobrze zaprojektowanych i szanujących inteligencję małego odbiorcy publikacji. Na miejscu można także kupić ładne, kolorowe minimalistyczne printy do dziecięcego pokoju. Przy okazji mogę Wam polecić super kawiarnię w okolicy – Todas Manas. 

3. MAGO print studio

Rua Cidade de Cardiff 54B

MAGO to dwuosobowe studio ilustracji i druku riso, założona przez Marcosa i Binę. Nie są regularnie otwarci dla zwiedzających, ale jeśli z wyprzedzeniem napiszecie do nich wiadomość, chętnie Was ugoszczą i pokażą Wam swoje printy. 

Gdy wpadliśmy ich odwiedzić, akurat byli w ferworze pracy, przygotowując publikacje na weekendowe targi. Fajnie nam się gadało, okazało się, że mamy wiele wspólnego 🙂 Oglądałam obszerny katalog printów Riso, które zostały przygotowane na dużą wystawę, w ramach współpracy grupy zaprzyjaźnionych ilustratorów.

Marcos, 1/2 studia MAGO, opowiada o kolektywnym projekcie ilustratorskim/ foto @wolejkooo

Na pożegnanie dostałam kilka ślicznych riso-pocztówek. Niedługo studio MAGO będzie obchodziło 3 urodziny! Życzę im wszystkiego najlepszego i bardzo Was zachęcam, żebyście wpadli ich odwiedzić, jeśli będziecie w Lizbonie. 

Spotkanie drukarzy – Bina, Marcos i Zuzanna/ foto @wolejkooo

4. Ze Des Bois Gallery 

R. da Barroca 59

Ze Des Bois to centrum kulturalne. Na pierwszym piętrze jest księgarnia, na drugim –  bardzo fajna przestrzeń wystawowa i bar z tarasem, na którym siedzi się z prawdziwą przyjemnością. 

Aby wejść na drugie piętro trzeba zapłacić 3 euro za bilet – ale potem możecie go traktować jak wejściówkę bodajże na 2 tygodnie i móc tam przychodzić codziennie. A warto, bo miło się tam przebywa i co kilka dni zdarzają się koncerty.

No, ale wracając do księgarni – znajdziecie w niej lokalne ziny i printy. W sumie byłam zaskoczona, że w takim miejscu (bo Ze Des Bois znajduje się w bardzo turystycznej części miasta, wypełnionej ekskluzywnymi butikami) znajdziemy tyle alternatywnej kultury. Poza książkami artystycznymi jest też zakątek z książkami z drugiej ręki w całkiem przystępnych cenach. Na mieście znajdziecie dużo antykwariatów, ale są niestety bardzo drogie – jeśli macie jednak budżet nie studencki, można zgarnąć fajne plansze ze starych książek przyrodniczych.

Ogólnie mocne polecanko dla ZDB! Zdecydowanie jedno z najfajniejszych miejsc w Lizbonie.

Zajrzyjcie również do:

XYZ Books

Rua Ilha do Príncipe 3A porta E

Potężny gracz na lizbońskim rynku książki artystycznej. XYZ to jednocześnie niezależne wydawnictwo, księgarnia oraz galeria sztuki. Być może ucieszy Was fakt, że mają program rezydencyjny dla artystów związanych ze sztuką drukarską.

Under The Cover

Rua Marquês Sá da Bandeira 88B

Designerska księgarnia w której znajdziecie staranny wybór książek, artbooków i czasopism.

FICA oficina creativa

Rua de Arroios 154B

Miejsce wokół ceramiki i technik drukarskich, na co dzień chyba głównie organizują warsztaty, ale kupicie też printy. 

Galeria Malapata 

Rua Nova do Almada nº9

Bardzo skupiona na ilustracji galeria, znajdziecie tam naprawdę duży wybór prac od młodych, portugalskich artystów. 

Tigre De Papel

Rua de Arroios nº25

Księgarnia, która jest ważnym miejscem dla lokalnej społeczności. Tak samo jak w ZDB, tu też znajdziecie sekcję z książkami używanymi. 

Mapa Google

https://goo.gl/maps/S9riBkMwBNijF8RT9